Anna Maria Indrio om træ - Træ er et afgørende element i nordisk arkitektur. Vi har en lang tradition for anvendelse af træ indvendigt som gulv- og vægbeklædning og til møbler. Træ giver en helt speciel atmosfære indenfor. Træ har en overflade og en stoflighed, der komplementer det nordisk lys, og giver en fredfyld stemning. Så indvendigt er det helt naturligt for os at vælge at anvende træ i så stort et omfang som økonomien tillader. - Udvendig har vi på grund af klimaet en anden tradition, her er træ altid blevet overfladebehandlet. Og den unikke karakter en tjæret overflade har, er karakteristisk for nordisk arkitektur. - Mange moderne arkitekter vælger ikke at overfladebehandle træet – og så mister det sin glød. Jeg mener, at træ som udgangspunkt skal overfladebehandles, og ja, - så skal det også vedligeholdes, men man får så meget igen.
- Træets arkitektoniske potentiale understreges, når det anvendes på nye måder og sammen med andre materialer. I Rungsted Strandpark har jeg anvendt olieret mahogni sammen med murværk og zink, det giver bebyggelsen et nymodernistisk udtryk.
- Med træ kan man beklæde ydervægge og tag med samme materiale. Husets form bliver således ekstremt enkel og klar, og undladelse af tagrende m.m. giver mulighed for en skarpere formgivning. |