| Spejdere viser vej med energirigtigt træbyggeri
aart arkitekter har gjort det igen. I 2003 stod de bag det meget omtalte og berømmende FDF Friluftscenter Sletten ved Ry. Nu står de bag endnu et markant lejrcenter, nemlig det nyåbnede Lejrcentret FDF Ingeborg ved Roskilde Fjord.
Lejrcentret FDF Ingeborg har aart arkitekter tegnet i et tæt samarbejde med FDF Hvidovre, der formulerede det ambitiøse mål at skabe det 21. århundredes lejrcenter. Programmet har derfor handlet om at udforme et - naturligvis - energineutralt byggeri, som vil danne skole for fremtidens lejrliv.
Resultatet er blevet klart fremtrædende træbygninger i et let og nutidigt udtryk med en høj grad af fleksibilitet i løsningerne. Her er energiforbrug, funktionalitet og velvære forenet og sender de ønskede signaler om, at FDF er en moderne miljøbevidst friluftsorganisation.
Lejrcentret består af to kvadratiske og sammenkoblede bygninger, der ligger forskudt og skråtstillet i forhold til hinanden. Den nordlige bygning indeholder sovesale, mens der i den sydlige er spisesal, projektrum og pejsestue. Fra alle rum er der udsigt over Roskilde Fjord.
Løsrevet fra disse to bygninger står centrets vartegn, som er et otte meter højt såkaldt multitårn, der - som navnet antyder - kan anvendes på mange måder. Øst- og vestgavlene er klatrevægge, og på nordsiden vil der blive opbygget en scene med amfilignende tilskuerpladser skåret ind i terrænet. I tårnets delvist opvarmede stueetage er der et værksted, men tårnet har udover disse funktioner først og fremmest til formål at levere energi til centret. Tårnet er nemlig beklædt med 50 m² solceller, som er integreret i driften af et jordvarmeanlæg og i lejrens øvrige elforbrug. Det betyder, at centeret er næsten 100 procent energineutral.
Arkitekterne er kendt for deres dygtige anvendelse af træ som byggemateriale, og de har her tænkt centret som et sundt, gedigent træhus med alle træets positive egenskaber for så vidt angår miljøvenlighed, indeklima og akustik. Og de understreger, at de har valgt at anvende træ ud fra et ønske om, at et lejrcenter i sit udtryk dels bør være kendetegnet ved udpræget robusthed dels ved en smuk patinering.
Bygningerne er derfor opført som træskeletkonstruktioner med bærende massive træelementer. Taget er beklædt med tagpap i en sortgrå nuance, som spiller godt sammen med væggene, der udvendigt består af en vandret bræddebeklædning af varmebehandlet fyr, som slutteligt er overfladebehandlet med trætjære. Mellem dørpartierne og i nicher er beklædningen dog lodret og står ubehandlet i lyst træ. De danner således sammen de massive egetræsvinduer en fin kontrast til hovedfacaden.
FDF Ingeborg er, som Friluftscenter Sletten ved Ry, smukt placeret i landskabet. Og begge byggerier fremstår som skulpturelle helheder i fin kontrast og balance med de smukke landskaber, de er bygget i. Lejrcentret FDB Ingeborg ved Roskilde Fjord bør blive et lige så berømmet eksempel på nutidig omtanke som Sletten. Målet om at danne skole for fremtidens lejrliv med god arkitektur synes derfor nået.
|
|